Излязоха данни на БСК за разходите за електронно управление, сравнени с Естония. Изхарчени са милиарди от 2001-ва до 2016-та.
Като цяло данните най-вероятно са верни.
Е, Естония не е похарчила само 50 милиона. Всъщност, притеснително е, че БСК не е проверила тези данни и няма източник (Евростат дава разбивка по функции, но там няма е-управление/информационните технологии). Ето един очевиден източник през Google: https://www.nytimes.com/2014/10/09/business/international/estonians-embrace-life-in-a-digital-world.html (Естония харчи 60 милиона годишно за информационните технологии).
Но да оставим настрана тази грешка – тя прави нещата по-бомбастични, но не прави останалите наблюдения неверни. Всъщност, в доклада, с който внесохме пакета от реформи през 2015-та, имаше почти същите числа. И тогава, след заседание на парламентарната комисия по транспорт, излязоха новини колко много е похарчено. И пак бяхме недоволни за половин ден, и пак ги забравихме.
Всъщност е доста трудно да се измерят парите за „електронно управление“ – централен регистър за проекти и дейности за електронно управление нямаше допреди последните изменения на закона – оценките са „на око“ и никога не са пълни.
Но важни са причините – похарченото няма да се върне.
До 2016-та нямаше ясни правила и ясна посока за електронно управление, и най-вече – орган, който да преследва, стъпка по стъпка, политиката за е-управление. Да, има стратегии отдавна, има дори закон отдавна, но това всичко са пожелания. Докато не обвържеш разходите на министерствата и агенциите с контрол по същество и оценка на постигнатите резултати, те ще си харчат колкото им дойде за каквото им дойде. И в редките случаи, когато имат доброто желание нещо да направят, няма да имат експертизата да го направят.
Другата фундаментална разлика е електронната идентификация. БСК правилно посочват, че естонците имат електронна лична карта от 2001-ва. Според естонският президент това е ключов фактор и без него нищо не става. Затова и прокарахме законови изменения, за да имаме и ние електронна лична карта, макар и 17 години по-късно. През август правителството обаче ги отложи с още една година.
Държавна агенция „Електронно управление“, макар и с малък капацитет, успява да бута нещата напред. По-бавно, отколкото ни се иска, и не с темпове, с които да настигнем Естония, но и БСК отбелязва напредъка по някои направления (подкарването на системата за електронно връчване, например). За съжаление все още не е влязла в пълните си правомощия, които сме предвидили в закона и все още е неефективна по немалко направления – „държавен облак“, например, още няма. Няма и електрона идентификация, която да даде необходимата масовост на използване. Писал съм за всички тези неща многократно (обобщени тук), но нещата в крайна сметка опират до два фактора. И те не са колко пари са изхарчени.
Политическа воля и експертен потенциал. Ако няма минимум вицепремиер, който да натиска постоянно за случването на електронното управление, то няма да се случи. Но простото желание също не е достатъчно, защото администрацията, министрите, опитните „играчи“ имат добри оправдания защо нещо не може да стане или защо не трябва да стане. Затова трябва експертния потенциал на високо ниво, който да отсее оправданията от реалните проблеми и да ги реши почти собственоръчно, с помощта на „белите лястовици“ в администрацията (има такива).
Иначе ще продължава да има стратегии, ще продължаваме през две години да отчитаме колко милиарда са изхарчени, ще въздъхваме, като чуем Естония. А там се е получило много „лесно“. Просто е имало политически консенсус, че страната ще става дигитална и достатъчно добронамерени експерти, които да вземат правилните технологични решения. И Естония не е започнала от 2001-ва година дигитализацията – започнала е много по-рано, в училищата, с изграждане на дигиталната култура у гражданите. Далновидно. В годините, в които у нас са се гонили мутри, а БСП е фалирало държавата. 20 години по-късно ние отлагаме електронните лични карти още веднъж и говорим основно за инфраструктурни проекти.
А парите за електронно управление си изтичат, нерядко към „наши фирми“, нерядко много повече, отколкото предполага обхвата на проекта.
Просто начин на мислене. Който не се санкционира на избори, така че продължава да се възпроизвежда.
За начало да предложим закон забраняващ на децата да ядат филии намазани с мас и да четат „Винету“? Пожелавам успех и сили за битките.
В цитираният източник относно разходите на Естония се казва следното: The country spends about 50 million euros, or $63 million, a year on information technology, far from the $700 million spent on HealthCare.gov, the online health insurance marketplace in the United States. Most of the money goes to local companies, some of which began in local research centers started in the Soviet era.“
Т.е. това са пари основно за компании, работещи в сферата на НИРД, а не директно (бюджетно или европейско) финансиране за изграждане на е-правителство. Изследването на БСК се фокусира върху директното финансиране. Ако решат да добавят и парите за НИРД, съпоставката с Естония вероятно отново ще е горе-долу същата 🙂
Когато анализирахме бюджетите на други държави за е-управление, имах по-точни източници под ръка, но сега не ги намирам. Със сигурност Естония е похарчила по-малко, но не толкова фрапиращо по-малко.
А цитираното по-скоро значи, че обществените поръчки отиват за местни компании – което е вярно и тук, и там.
https://www.ria.ee/public/publikatsioonid/e-Estonia_plenary_session_demo.pdf
Estonia prioritized the ICT development and backed it up by real government resources ~ 1% of budget every year between 1994 and 2004.
За 2016 г. съм срещал същата цифра (1 процент – около 80-90 мил. долара).
Именно 🙂 Мерси
Всъщност има още едно нещо което убягва.
Част от тези пари са захвърлени не само за самата електронизация, ами за хардуер и лицензи към него. И техниката е складирана някъде и след няколко години тя морално остарява и става неизползваема. И следва нов търг.
Но проблема е, че липсва Волята (за която говориш) първо, А Белите Лястовици нещо започнаха да отлитат на юг отдавна или (както си го видял) по-скоро са вълци в овчи кожи. Което прави нещата много по-сложни.