Пирибрах се от шествието за правосъдие, което събра 200 човека, повечето от които се познават, въпреки че имаше плакати за събитието и 11 хиляди поканени във фейсбук. Може би пък хората вече не смятат протеста за ефективна форма на гражданско участие, може би разхождането между празни сгради в студа не е нещо, което им се струва смислено.
Но може би има и друго – както отбеляза Динко в туитър, правосъдието е една абстракция. Едни структури с неясна функция, отвъд очевидната „ако открадна, може да ме осъдят“. Или алтернативно – ако ме набият, да знам, че виновникът ще бъде осъден.
Тези битови неща са важни, и те също би трябвало да са нещо, което работи и което искаме, но заради тях не сме бедни. По-скоро битовите престъпления се случват именно защото сме бедни. И съответно правосъдието и да го има, ще осъди бедния, който е откраднал от друг беден, или изнервения от безизходицата, който е пребил някого на спирката.
Грубо казано, тезата „хората правосъдие не ядат“ може би е валидна. Може би правосъдието е нещо твърде абстрактно, и не е ясно защо заради липсата му сме бедна държава. То дори самата структура на съда е сложна и неясна – районни съдилища, градски съдилища, ВАС, ВКС, прокуратура. Всъщност, това, че структурата и влиянията не са толкова прости може би позволява проблемите в съдебната система да останат под радара. Ясно е кой е премиер, кой е министър, кои са депутатите. Ама какво е ВСС, какви прокурорски квоти, защо ВАС е важен – освен специално интересуващите се, едва ли някой знае. Затова ще опитам да дам няколко опростени примера как липсата на правосъдие ни прави по-бедни.
Пример 1 – обществени поръчки. На повечето хора е ясно, че парите от държавата не се „крадат“, те се „пренасочват“ чрез обществени поръчки. Завишени бюджети, поръчване на ненужни услуги. И накрая спечелилите се оказват „правилните хора“. И така парите, които сме дали като данъци, и които трябва да се върнат при нас като инфраструктура, образование, здравеопазване, отиват някъде другаде, а ние получаваме нещо проформа (и това в добрия случай) – получаваме пътища с дупки, получаваме изтрита пътна маркировка, получаваме некачествено здравеопазване и образование. С тези пари може да се свърши много повече, отколкото получаваме, но това не става, защото някакви хора прибират парите и не вършат работата. Какво общо има съдът? Обществените поръчки, след обжалване пред КЗК, се обжалват пред Върховния административен съд. Дори КЗК да е съвестен и независим регулатор (което е съмнително), ВАС има последната дума. Т.е. дори възложителят (някое министерство) да не е сключил сделка с определена фирма, и наистина най-изгодната оферта да е спечелила, това накрая отива във ВАС, и ВАС (де факто) решава кой печели обществената поръчка – например дисквалифицира победителя. Съответно пък, ако поръчката е спечелена неправомерно, добросъвестните фирми и да обжалват пред ВАС, ако ВАС „е в играта“, казва „сори, парите са за който е определен“. След известен брой такива опити най-вероятно кадърните фирми се отказват да вършат неща за държавата и остават само „фирмите на наши хора“. Защо сме по-бедни заради това? Защото парите ни се харчат, без да има резултат. И ние си чупим колите в дупки, например.
Пример 2 – инвестиции. Известен стана случаят „Белведере“, при който френска компания в България беше „открадната“ с помощта на съда. Дреме ни за френската компания, ще кажете. Чуждестранните инвеститори обаче са един от начините да станем по-богати – да получаваме по-високи заплати, например. Но дори заплатите да са същите, чуждите инвеститори отварят работни места. Но когато държавата (в лицето на съда) казва на чуждия инвеститор „ако отвориш бизнес в България, лошо ти се пише“, защо западният инвеститор да отвори офис или завод тук, а не в Румъния, например? Съответно фактът, че в съда, на високо ниво, се рекетират фирми, директно значи, че имаме по-малко работни места и по-ниски заплати.
Пример 3 – корупция по високите етажи. Тук съм убеден, че всички ще се съгласят – „ако вкараме политици в затвора, ще се оправим“. Надали директно ще се оправим, но ще е стъпка напред. А защо политиците не отиват в затвора, въпреки, че е имало дела срещу тях – последно оправдаха Христо Бисеров, а преди това и доста други. Съдът не е непременно виновен в случая. Прокуратурата трябва да оформи обвинението – да каже кой политик какво точно е нарушил и как. Прокуратурата обаче използва тази си роля и игра следния сценарий „сега ще му забавя на този обвинението, ще му го покрия, но така ще го държа зависим“. Или друг – „обвинението на този ще го направим със съзнателни пропуски, така че съдът и да иска, да не може да го осъди“. Или трети – „този не е послушен, ще го ударим с някое обвинение, да го сплашим“. Това нас какво ни интересува? Отново „обръчите от фирми“. Ако един политик, дори с най-добри намерения, е зависим, а друг е убеден, че нищо няма да му се случи, ако раздаде едни пари на „наши фирми“, накрая благата“ се разпределят неравномерно – много за „тях“, малко за „нас“.
Механизмите за това как през съдебната система (съд и прокуратура) се разпределят пари не един и два, но идеята е, че тезата „хората правосъдие не ядат“ изобщо не е вярна.
Друг е въпросът дали с едно шествие или един протест нещо ще се промени. Може би няма. Но когато само 200 човека покажат някакъв интерес към темата, „лошите“ остават съвсем спокойни, че схемата ще продължава.
Здравей, Божо,
Надявам се, че поне си направил добра разходка :-). Имам въпрос:
„Тук съм убеден, че всички ще се съгласят – „ако вкараме политици в затвора, ще се оправим“. Надали директно ще се оправим, но ще е стъпка напред.“
Аз нямам нужда от политици в затвора. Какво хубаво има във вкарването на Христо Бисеров в затвор?
„Напред“ – към какво?
Жоро, аз горе-долу съм съгласен с теб по тая точка 🙂 Но има полза за примера. Да знаят следващите, че предните не са минали между капките.
Първо всички велики държавници и държави са останали в историята най-вече със своите закони. От Хамурапи, през Римската Империя до хан Крум или Сюлейман Великолепни (Кануни).
Второ на всички ни е ясно, че сме една от най-нещастните държави в света и след дълго мисляне по темата според мен най-главната причина за това е липсата на абсолютно всякакви правила или по-скоро не спазването им.
Най-добрия пример за това е „Broken window“ теорията. Около нас виждаме постоянно и само разруха и изключително рядко се прави нещо ново, красиво и стойностно, което още повече засилва ефекта от огромния хаос и разрушения, който цари.
Като се започне от прословутите пътища, през разпадащите се къщи във всяко едно село в България до нарязаните на скрап 99% от всички бивши големи заводи.
Всички по-стари поколения видяха, как изграденото от тях в продължение на десетилетия строй и инфраструктура бе сринато до основи, а младите поколения израстнаха без да видят изграждането на никакви нови и работещи такива. Погледнете само какво се случва с парковете и детски площадки, в които се наливат милиони и година по-късно се превръщат в непознаваеми дупки, в които се събират само наркомани и пияници.
Защо политиците и олигархията имат интерес в това не мисля да обяснявам. Всеки може да прочете повече за тази теория тук. Има го доста добре изяснено.
http://www.gatchev.info/blog/?p=1902
Божо, представи си съдия, който се произнася с „аз горе-долу съм съгласен с прокуратурата и осъждам г-н Бисеров на … години затвор.“
Ако „капките“ са такива, нека разстоянието между тях се увеличава 🙂 Кой знае кога ще се окажем под дъжда без чадър.
Ето едно тържество на държавното правосъдие от епохата на оловните капки (предупреждение: удобен достъп до неудобни моменти от миналото) https://www.youtube.com/watch?v=FvMRitoPqW8
Хората не искат да ядат държавно правосъдие, защото е фалшиво и от него се повръща. Истинското произтича не от силата и заплахата, а от културата https://www.youtube.com/watch?v=JL6DzqzoBnw
Поздравления за написаната статия! И аз съм на това мнение …